Boys Varsity Wrestling · Boys Varsity Wrestling finishes 4th place at Ihsaa Regional @ Perry Meridian High School


  Place Points
Perry Meridian High School 1st 208
Roncalli High School 2nd 151
Warren Central High School 3rd 114
Greenfield-Central High School 4th 89
Beech Grove High School 5th 59
New Palestine High School 6th 47
Southport High School 7th 44
Eastern Hancock High School 8th 29
Scecina Memorial High School 9th 8
Triton Central High School 10th 8
Cardinal Ritter High School 11th 7
Franklin Central High School 12th 6
Providence Cristo Rey High School 13th 6
Shelbyville High School 14th 6
Arsenal Tech 15th 0
Emmerich Manual High School 16th 0
Lutheran High School 17th 0
Northwest High School 18th 0

IHSAA Regional @ Perry Meridian Results for Greenfield-Central

113 Dylan Dorman (26-15) placed 4th and advances to Semi State

Quarterfinal – Dylan Dorman (Greenfield-Central) 26-15 won by fall over Fabian Valladares (Indianapolis Cardinal Ritter) 26-12 (Fall 1:23)
Semifinal – Brayden Lowery (Roncalli) 34-0 won by fall over Dylan Dorman (Greenfield-Central) 26-15 (Fall 1:50)
3rd Place Match – Ceu Kung (Perry Meridian) 30-9 won by decision over Dylan Dorman (Greenfield-Central) 26-15 (Dec 9-4)

120 Gavin Rose (31-3) placed 2nd and advances to Semi State

Quarterfinal – Gavin Rose (Greenfield-Central) 31-3 won by fall over Jordan Johnson (Indianapolis Cardinal Ritter) 22-11 (Fall 2:00)
Semifinal – Gavin Rose (Greenfield-Central) 31-3 won by fall over Sam Slivka (Roncalli) 24-13 (Fall 4:45)
1st Place Match – Sam Fair (Perry Meridian) 39-1 won by decision over Gavin Rose (Greenfield-Central) 31-3 (Dec 4-2)

126 Larry Evans (24-12) placed 4th and advances to semi state

Quarterfinal – Larry Evans (Greenfield-Central) 24-12 won by fall over Jeffrey Nixon (Indianapolis Arsenal Tech) 16-10 (Fall 4:58)
Semifinal – Alec Viduya (Roncalli) 33-3 won by decision over Larry Evans (Greenfield-Central) 24-12 (Dec 10-3)
3rd Place Match – Aundre Beatty (Warren Central) 34-10 won in sudden victory – 1 over Larry Evans (Greenfield-Central) 24-12 (SV-1 4-2)

132 Carter Noehre (27-0) placed 1st (Regional Champ) and advances to semi state

Quarterfinal – Carter Noehre (Greenfield-Central) 27-0 won by fall over Bawi Lian (Southport) 11-17 (Fall 0:38)
Semifinal – Carter Noehre (Greenfield-Central) 27-0 won by major decision over Chase Peavler (Franklin Central) 26-7 (MD 14-0)
1st Place Match – Carter Noehre (Greenfield-Central) 27-0 won by tech fall over Jarred Rowlett (Warren Central) 28-6 (TF-1.5 4:35 (15-0))

138 Kenny Thompson (20-17) Does not place. Does not advance to semi state

Quarterfinal – Brian Keeney (Roncalli) 25-10 won by decision over Kenny Thompson (Greenfield-Central) 20-17 (Dec 9-3)

145 Cooper Noehre (30-9) placed 2nd and advances to semi state

Quarterfinal – Cooper Noehre (Greenfield-Central) 30-9 won by fall over Sam Logan (Southport) 19-11 (Fall 1:13)
Semifinal – Cooper Noehre (Greenfield-Central) 30-9 won by decision over Jack Servies (Perry Meridian) 30-7 (Dec 2-0)
1st Place Match – Antwaun Graves (Warren Central) 41-1 won by decision over Cooper Noehre (Greenfield-Central) 30-9 (Dec 5-4)

170 Brad Lowe (37-3) placed 2nd and advances to semi state

Quarterfinal – Brad Lowe (Greenfield-Central) 37-3 won by fall over Joe Bishop V (Indianapolis Cardinal Ritter) 7-28 (Fall 0:36)
Semifinal – Brad Lowe (Greenfield-Central) 37-3 won by decision over Elijah Mahan (Roncalli) 32-4 (Dec 14-9)
1st Place Match – Noah Warren (Perry Meridian) 38-1 won by fall over Brad Lowe (Greenfield-Central) 37-3 (Fall 1:09)

220 Hunter Gulden (30-10) does not place and does not advance to semi state.

Quarterfinal – Frank Hammond (Perry Meridian) 22-5 won by fall over Hunter Gulden (Greenfield-Central) 30-10 (Fall 3:26)